top of page

Výstavy

Damian Lechoszest (Polsko)


Damian Lechoszest

Narozen v roce 1976 v polské Ratiboři. Zpočátku bylo jeho velkým zájmem kreslení. Od raného dětství rád kopíroval různé postavy komiksů a pohádek. Jeho dětinské nákresy byly tak dobré, že mnoho lidí z jeho nejbližšího okolí bylo velmi ohromeno. V prvních školních letech se účastnil mnoha uměleckých soutěží na vysoké úrovni. Jeho umělecké práce byly často oceněny a získaly dobré názory kritiků.

Jeho velký výtvarný talent, zejména talent pro kreslení, si všiml Marek Czechowicz, učitel výtvarné výchovy na základní škole v Baborówě. Czechowiczova tvůrčí činnost byla první vážnou uměleckou inspirací. Czechowicz byl také prvním člověkem, který pomohl nadanému mladému muži prohloubit jeho znalosti praktických dovedností v olejomalbě. Učil Damiana Lechoszesta ve svém soukromém malířském ateliéru.

Damian absolvoval Technickou univerzitu v Opole v roce 2002. Během studií navštěvoval praktické kurzy malby v Liceum Plastyczne v Opole. Dlouhá léta zdokonaloval nejen své praktické dovednosti, ale i teoretické znalosti. Jeho bystrá, analytická a zvídavá mysl se snažila pochopit dopad malby na přihlížející. Snažil se také poznat, jak lidské oko reaguje a zaznamenává vizuální podněty a jak lidská mysl vytváří ucelený obraz. Proto studoval biologii, psychologii a fyziologii zraku a konzultoval svou soukromou knihovnu čítající téměř 4000 knih.

Damian maluje především portréty. Portrétované modely jsou si velmi nápadně podobné s použitím neobvyklého nadhledu a analytického přístupu. Díla se prodávají po celém světě včetně České republiky, Německa, Ruska, Velké Británie, Irska, Francie a USA. Jeden z jeho obrazů Portrét Jana Pavla II. visí ve slavném paulánském klášteře Jasna Góra v Polsku.

Umělec, jeho žena Ela a dvě děti Jasiek a Lukasz žijí v Baborow, městečku na jihu Polska. Comments


bottom of page