Marek Nenutil

Narozen | born in 1978 (Ostrava)

Marek Nenutil, který používá také pseudonym Openmindz360, je dnes pozoruhodnou stálicí na současné výtvarné scéně. Je to bytostný umělec-tvůrce závislý na vizuálním projevu. V zásadě je lhostejné, zda je jeho dominantním výrazivem malba, plastika nebo v některých případech instalace určená pro konkrétní prostor. Výtvarný projev je pro něj aspektem vlastního bytí a každodenní existence. Vizualita se pro něj stává až fatálním východiskem lidského projevu, což nepřímo stvrzuje četnými tatérskými kreacemi na vlastním těle. Sám se tak stává součástí vizuálního děje, který utváří mikrosvět pudové až klinické potřeby prezentace tvorbou, v níž se autor ocitá v pozici aktivní součásti vizuálního niveau.

Nenutil koncentrovaně analyzuje scénu od počátku milénia. Sám je zacyklen především v tématech, která ho utvářejí a determinují. Jeho cesta nebyla jednoduchá. Zaujetí malbou bylo u Marka Nenutila patrné již v brzkém věku. Nebyl však a není zatížen žádným vyšším malířským školením. Bez větší nadsázky můžeme říci, že tvoří stále. V počátcích malbu doplňoval kresbou a ilustracemi. Přirozeně se v tomto vývoji objevilo také intermezzo streetartu, které svým způsobem pozitivně ovlivnilo jeho pozdější tvorbu.

Openmindz360, the pseudonym of Marek Nenutil, was born, and raised in Ostrava, CZ, 1978 - where continues his work today.

Too many voices have taken the easy route to point to Openmindz360’s background and success as a graffiti artist during the adoptive stages of the movement, in the early 1990s in Ostrava. However, delve a little deeper, and like Basqiat in NYC, graffiti is a chapter as opposed to the whole story. There are many more levels to Openmindz360’s art than his humble rambunctious early years. Though, it does bare noting that graffiti from these early years is prominently displayed at the Museum Mining of Landek today! 

His inspirations range from his own life in a multitude of facets -from loved cartoon effigies of a by-gone era, to the ‘culture shock’ of military symbols that still dominate from those same times. Among the nostalgia, and memories, are very personal landscapes filled with abandoned industrial complexes, urban corners and the human interaction that is often paradoxically juxtaposed within.    When you look at an OpenMinddz360 artwork, he is handing you his ‘glasses’ for you capture a look at world that only Openmindz360’s personal visual vernacular can deliver. Delving into this world isn’t for often faint hearted - this is a world that is both filled with good and bad, and he will often seduce or scare you into and with both.