top of page

Tomáš Spevák

Svět zobrazený na obrazech Tomáše Speváka je zachycen v trvalém stavu následků. Architektonické a přírodní prostředí v jeho obrazech bylo zničeno – ne pomalou entropií času, ale nějakým náhlým, nedávným kataklyzmatem války nebo počasí. Na místě jsou úklidové čety v plynových maskách a ochranných oblecích. Pro civilisty není bezpečné vrátit se domů, alespoň zatím; situace není stabilizovaná. Navzdory intimnímu rozsahu scén - jeden dům, možná půl bloku - je nějak jasné, že destrukce je rozšířená. Navzdory přítomnosti respondentů a hodnotitelů není jasné, zda existují plány na přestavbu. Je to vždy následek.

Budovy zredukované na trosky jsou většinou spíše obytné než institucionální, symboly každodenního života poníženého neviditelnými silami. Divoké rostliny a děti bez dozoru nabízejí temné jiskřičky naděje, že by něco mohlo ještě přežít, a vytvářejí neskutečnou vypravěčskou symboliku, protože lidský impuls k vyprávění tlačí zpět proti zmatku vřavy. Tento efekt je umocněn jeho obratným sloučením abstraktních a figurativních modalit ve struktuře samotných kompozic, kde se objekty, které se již rozpadaly, náhle zastaví ve středním renderu a doslova krvácejí do cest čistého gesta, ikonografie smývá jako slzy v dešti. . Tímto způsobem nejen zobrazuje, ale evokuje poetickou strukturu meziexistence své generace a svého národa, vyjadřuje lidskou kondici prostřednictvím bohatého uměleckohistorického jazyka forem a teorie. Text: Shana Nys Dambrot (Art Critic, Los Angeles, USA)

Vzdělání

2005 - 2011: Fakulta výtvarných umění při VUT, Brno (studio T.Lahoda) // 2001 - 2005: Střední umělecko-průmyslová škola, Žižkovo nám. 1, Praha 3

Výstavy v rámci Knupp gallery

2020 "Fragmenty"

2019 "Hra na slepou bábu"

2017 "Za oponou"

2017 "Between Spaces" (Knupp Gallery LA)

2017 LA Art Show 2017

2016 "Velvet And Glass" (Knupp Gallery LA)

2016 LA Art Show 2016

2014 "Still On The Way"

2013 "Different Way"
Výstavy v Knupp gallery

bottom of page