jaromir rybak tavena sklenena plastika r

Jaromír Rybák

Plastiky Jaromíra Rybáka mají schopnost fascinovat, ale i zneklidňovat a děsit. Oslňující nádhera světelných a barevných efektů skla je v autorových dílech spojená jak s tvarovou monumentalitou, tak i fantaskní bizarností.
 

Dominantním inspiračním zdrojem se Jaromírovi Rybákovi stal podmořský svět, tvorové z temných neznámých hlubin, hrůzní i nádherní, něžně pitoreskní zjevení i bezohlední ozubení dravci. Zrovna tak jako autorovy rybí přízraky mohou však vypadat i démoni, kteří vystupují z mnohdy ještě černějších hlubin lidské mysli.

The longer I am engaged in art the more I am convinced that seeking my own pleasure is primary for me. I believe that art should emanate from the author's heart. There are many subjects that inspire me – nature, history and old cultures, some branches of science such as astronomy, physics, chemistry, or various mysteries.

I am aware that glass, iron, clay, drawings and paintings have different ways of expression. I try to put them in balance. In this, I see the harmony of contradictions that are, at the same time, the basis of our common existence.

 

My work has become my destiny and I like it. Sometimes I swear when the work goes wrong but I always overcome it since I don't know anything else.

 

When someone gives me credit or identifies with my work it is actually a process of making new friendships with people who are on the same wavelength. And this is the sense of my work.

Vzdělání

1973 - 1979 UMPRUM, ateliér prof. St. Libenský

1967 - 1971 Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská, Železný Brod

 

Education

1973 - 1979 Academy Of Applied Arts in Prague, studio of prof. St. Libenský

1967 - 1971 College Of Applied Arts - glass, in Železný Brod