top of page

Pierre Auguste Renoir

Pierre-Auguste Renoir (1841 - 1919)  - "Les Collettes" - olej na plátně, r. 1906, 20 x 28 cm

Pierre-Auguste Renoir  byl francouzský malíř. Patřil k předním představitelům impresionistického stylu. V roce 1862 začal studovat umění u Charlese Gleyra v Paříži. Tam se seznámil s Alfredem Sisleym, Frédéricem Bazillem a Claudem Monetem. Renoir se nechal inspirovat stylem a náměty předchozích moderních malířů Camilla Pissarra a Édouarda Maneta. Po řadě odmítnutí porotami Salonu spojil síly s Monetem, Sisleym, Pissarrem a několika dalšími umělci a v dubnu 1874 uspořádal první výstavu impresionistů.

V roce 1881 odcestoval do Alžírska, země, kterou spojoval s Eugènem Delacroixem a poté do Madridu, aby si prohlédl dílo Diega Velázqueze. Následovala cesta do Itálie, aby si prohlédl Tizianovy mistrovské práce ve Florencii a Rafaelovy obrazy v Římě, které následně ovlivňovali jeho tvorbu. V roce 1883 strávil Renoir léto na Guernsey, jednom z ostrovů v Lamanšském průlivu s rozmanitou krajinou pláží, útesů a zálivů, kde za něco málo přes měsíc vytvořil patnáct obrazů. Renoirovy obrazy se vyznačují zářivým světlem a sytými barvami, nejčastěji se zaměřují na lidi v intimních a upřímných kompozicích. Jedním z jeho hlavních námětů byl ženský akt. Renoir v charakteristickém impresionistickém stylu naznačoval detaily scény volně štětcem nanášenými barevnými tahy, takže jeho postavy jemně splývaly jedna s druhou i s okolím. Na jeho prvních obrazech je patrný vliv kolorismu Eugèna Delacroixe a světelnosti Camilla Corota. Obdivoval také realismus Gustava Courbeta a Édouarda Maneta a jeho raná díla se jim podobají použitím černé barvy. Renoir obdivoval smysl pro pohyb Edgara Degase. Dalšími malíři, které Renoir velmi obdivoval, byli mistři 18. století François Boucher a Jean-Honoré Fragonard.

Koncem 60. let 19. století díky praxi malování světla a vody v plenéru spolu se svým přítelem Claudem Monetem zjistil, že barva stínů není hnědá nebo černá, ale odražená barva okolních předmětů, což je dnes známé jako difuzní odraz. Několik následujících let maloval přísnějším stylem ve snaze vrátit se ke klasicismu. Po roce 1890 opět změnil směr.

Aby rozpustil obrysy, vrátil se stejně jako ve svých dřívějších dílech k tence štětcem nanášené barvě. Od tohoto období se soustředil na monumentální akty a domácí scény. Jako plodný umělec vytvořil několik tisíc obrazů. Vřelá smyslnost Renoirova stylu učinila z jeho obrazů jedny z nejznámějších a nejčastěji reprodukovaných děl v dějinách umění. Renoir zemřel 3. prosince 1919 v Cagnes-sur-Mer.

Díla: Tanec v Le Moulin de la Galette a Houpačka, obrazu Paní Charpentierová a její děti, Tanec na Bougivalu, Le Déjeuner des canotiers, Tanec u moulin de la Galette, Diana (1867), Dívky u klavíru (1892), Moulin Huet, zátoka v Saint Martin na Guernsey, Grandes Baigneuses (1887).

Výstavy v Knupp gallery

bottom of page