RUDOLF DZURKO

Rudolf Dzurko portret vytvarnika - galerie českého umění Praha Karlín RUDOLF DZURKO
Rudolf Dzurko – zpět ke kořenům* 1.7.1941 – + 5.6.2013 

Rudolf Dzurko byl výjimečný výtvarník 20. století. Jeho obrazy  jsou tvořeny unikátní technikou barevné skleněné drtě na skleněné tabule. Jeho dílo je osobité, myšlenkově i umělecky nadčasové. K dílu patří soubor soch z pískovce a dřevěné plastiky.

V tvorbě Rudolfa Dzurka ožívá vzpomínka na dávnou vlast Romů – Indii. Barvy, tvary a vůně, těsný vztah k přírodě a k životu.

Dílo Rudolfa Dzurka se proslavilo již za jeho života. Jeho díla jsou součástí sbírek renomovaných muzeí a galerií doma i v zahraničí. 

Dokument na ČT2 můžete vidět ZDE (cyklus Příběhy pro Natálku)

Rudolf Dzurko – Back to the roots

* 1.7.1941 – + 5.6.2013

Rudolf Dzurko was exceptional artist of 20th century. His paintings are created with special technique – colored crushed glass glued on glass board. His artworks are distinctive, time and artistic timeless. Part of the the overall work is a collection of sandstone and wooden sculptures.

Rudolf´s creation makes live a rememberance to the ancient homeland of his ancestors – India. Colors, shapes, smells, tight relationship to the nature and life.

Work of Rudolf Dzurko became famous during his life already. His artworks are parts of prestigious museums in Czech Republic and abroad.

To see the Czech television documentary click HERE (series Story for Natalka)