MICHAL JANOVSKÝ – křest knihy “Suchý pastel”

 

knupp gallery | Prague – Los Angeles

a Michal Janovský

vás srdečně zvou na křest autorské knihy:

knupp gallery | Prague – Los Angeles

and Michal Janovský

cordially invite you to a book launch:

“SUCHÝ PASTEL” “DRY PASTEL”
Revoluční 17, Praha 1 Revoluční 17, Prague 1
6.12.18 od 18 hod Dec 6th at 6pm
Kurátorkou večera je Renata Mužíková. Čestnými hosty budou Peter Freestone (komorník Freddieho Mercuryho), pěvecky vystoupí Jaroslav Břeský (imitátor F.Mercuryho) a maorská skupina Whakaari Rotorua.

Kmotrem knihy je Frank Tomas Grapl Junior

. .
Umělec Michal Janovský je nejen vynikající portrétista, ale duší též zapálený rocker. A možná – nebo právě proto – má jeho naturalistické dílo v sobě tak hluboce silnou, někdy až velice drsnou dynamiku. Pozoruhodné je, že jeho výtvarnou techniku nelze na první pohled přesně určit. Místy se totiž zdá, že ji svým osobitým stylem upozadil a povýšil na nový styl realistické malby. Je hodně nahlas, někdy až metalově řve. Umí dokonale zachytit výraz portrétované osoby, jeho obrazy působí velice horce, vzrušeně dýchají, máte chuť se jich dotýkat, sálá z nich teplo a život. Jsou nespoutané a vyzařuje z nich živočišnost. Ženy, které se dívají z jeho pláten, jsou sice tajemné, ale hlavně velice smyslné, rozhodně ne naivní nebo něžná stvoření. Je v nich přesně ta osudovost Evy, Heleny a dalších nezapomenutelných žen v historii lidstva. Svádí a přitahují. A na jejich věku vůbec nezáleží. I ve tváři staré dámy zachycené Janovským, je znát ten věčný šmrnc a glamour jiskra, co nikdy nemůže stářím vyhasnout. Kdo se umí dívat, ten vidí. Janovského muži jsou “neklidní”. Umělec rád ztvárňuje zejména válečníky , domorodce a výrazné osobnosti. Všichni mají společnou jistou rozervanost a divokost, jsou vše, jen ne nudní. V jeho mysteriózní tvorbě se odráží velký zájem a obdiv k historii. Janovský pracuje pastelem s neuvěřitelnou intenzitou a přesto s neobyčejnou lehkostí, pod jeho rukama vzniká transformace všech zvuků a tónů světa i vesmíru v tepající vizuální objekt. Na tvorbě umělce – a na něm samém – je znát rozhodnost, přímost a hlavně touha po obrovské životní jízdě, má v sobě velký potenciál uspět, protože se nebojí i výrazně expresivních výrazů, které nejsou jen okázale krásné, ale mohou i děsit. Což je ovšem pro diváka velice přitažlivé, neboť jeho dílo nikdy nenudí.

PhDr. Renáta Mužíková, PHD. Art curator

 

galerie moderniho soucasneho umeni praha - krest knihy suchy pastel od ceskeho malire michala janovskeho, v galerii knupp gallery revolucni 17, 6.12.18