Ivan Kolman & Jiří Nepasický – výstava “Jemnost versus ostrý řez”

 
knupp gallery | Prague – Los Angeles,

Ivan Kolman a rodina Jiřího Nepasického

vás srdečně zvou na vernisáž výstavy:

knupp gallery | Prague – Los Angeles,

Ivan Kolman and the family of Jiri Nepasicky

cordially invite you to an opening reception:

“Jemnost versus ostrý řez” “Softness Versus Sharp Cut
4.1.18 od 19 hod Jan 4th at 7 pm
Revoluční 17, Praha 1 Revoluční 17, Prague 1
výstava potrvá do 24.1.18 exhibition lasts until January 24th, 2018
PO – PÁ 10 – 19 hod, SO – NE 11 – 18 hod MO – FRI 10 – 19, SAT – SUN 11 – 18 hrs

Knupp gallery vás srdečně zve na výstavu “Jemnost versus ostrý řez” olejomaleb Jiřího Nepasického (1934-2016) a skleněných obrazů Ivana Kolmana (*1944). Ačkoliv oba autoři využívali ve své tvorbě zcela odlišné médium, spojovalo je studium na pražské UMPRUM v ateliéru Prof. St.Libenského. Nutno dodat, že byli rovněž dlouholetými přáteli. Jejich společná autorská výstava v knupp gallery ukazuje výtvarné styly, jejichž byli oba mistři.

   Výstava “Jemnost versus ostrý řez” nabízí divákovi zcela odlišný pohled na pojetí obrazu. Spojujícími prvky jsou unikátní zpracování daného média a precizní řemeslná práce, jež dovede dílo k dokonalosti.

IVAN KOLMAN

Akademický sochař Ivan Kolman je žákem prof. Stanislava Libenského. Z tohoto původního prostředí UMPRUM se posléze vydal svou vlastní cestou a svůj hlavní zájem věnuje práci s broušeným a pískovaným sklem. Toto tradiční řemeslo přetvořil ve zcela unikátní výtvarný styl, který v umělecké i řemeslné rovině nemá ve světě obdoby. Jeho díla byla vystavována na prestižních výstavách a veletrzích po celém světě. Jeho práce jsou v držení soukromých sběratelů zejména na evropském, asijském a americkém kontinentě. V neposlední řadě vytvořil oficiální dar České republiky papeži Janu Pavlu II. u příležitosti svatořečení Anežky české.

JIŘÍ NEPASICKÝ

Jiřího tvorba je obrazem spíše jeho nitra než společenské výřečnosti. Od konstruktivistického období se posunul k mašinizmu a struktuře, kde se potkává stroj a člověk v té nejsyrovější podobě, aby se jeho obrazy nakonec proměnily v melancholickou krajinu českého severu. Výstava představuje právě  poslední díla, z nichž některé opustily místo svého vzniku poprvé. Inspiraci pro ně čerpal Jiří v syrovosti Jizerských hor, které miloval. Ač výřečný mezi lidmi, byl spíše samotář halící se do cigaretového dýmu, jako se jizerské lesy halí do deštivých mlh. Byl přítelem špatného počasí, kdy je nejlépe sedět v ateliéru a přemýšlet. Dívat se na rozmalovaná plátna nebo sáhnout po jedné z mnoha zaprášených knih o umění. A popíjet další z mnoha kafí.

Níže uvádíme ukázkové reprodukce několika vystavených děl.
jiri nepasicky obraz Zlute rano, akryl na platne, 135x115 cm, 2016, vystava jemnost versus ostry rez knupp gallery prague Jiří Nepasický

Žluté ráno | Yellow Morning

akryl na plátně | acrylic on canvas

135 x 115 cm

Ivan kolman - Ikaros, 75x68 cm, 1999, obraz z vystavy jemnost versus ostry rez knupp gallery prague 2018 Ivan Kolman

Ikaros

broušené a pískované sklo

cut and sandblasted glass

75 x 68 cm

jir nepasicky - Inverze, akryl na platne, 140x120 cm, obraz v zastupujici prazske galerii ceskeho soucasneho umeni knupp gallery prague Jiří Nepasický

Inverze | Inversion

akryl na plátně | acrylic on canvas

140 x 120 cm

ivan kolman - skleneny brouseny obraz orel, circa 50x40 cm Ivan Kolman

Dravec | Bird Of Prey

broušené a pískované sklo

cut and sandblasted glass

circa 50 x 40 cm